Çarşamba 8 Şubat 2023

Türkçe

Atatürk'ün Anzaklar ile ilgili sözleri

Atatürk’ün Anzaklar ile ilgili sözleri

25 mai 2022 | par Engin

Atatürk’ün Anzaklar ile ilgili sözleri “Çanakkale 1915” Dergisi, Nisan 2015, Sayı : 23 SERMET ATACANLI Ankara’da kurulu Başkent Üniversitesi tarafından yayımlanan ve gazeteci Mete Akyol’un Yayın Genel Yönetmenliğini yaptığı aylık "Bütün Dünya" dergisinin Mart 2015 tarihli sayısı kapağında şu başlıkla çıktı : "Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Ortaya Çıkan (...)


MUSTAFA KEMAL SAMSUN'a ÇIKMADAN (4)

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (4)

20 mai 2022 | par Engin

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (4) 1919 tarihli İstiklal Harbi gazetesinden bir kaç başlıklara devam… MUSTAFA KEMAL SAMSUNA’a ÇIKMASI İLE SÖZDE PONTOS SOYKIRIMI NE ALAKA ! Türklerin şanlı diriliş günü olan 19 Mayıs 1919 tarihini Yunanlılar dünyanın her yerinde düşmanca Pontos soykırım günü olarak propaganda yapıyorlar. Aşağıda 2000’li yılların başında (...)


MUSTAFA KEMAL SAMSUN'a ÇIKMADAN (3)

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (3)

20 mai 2022 | par Engin

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (3) 1919 tarihli İstiklal Harbi gazetesinden bir kaç başlıklara devam Hintli Müslümanlarda Türkleri savunuyor ! Yüksek Konseyde konuşan Hindistan Müslümanlarının temsilcileri. İstanbul’un Trakya’nın ve Anadolu’nun Türklere kalmasını istedi. İzmir’e Yunanı saldırtan esrarengiz adam ! Muğlalı bir Rum olan silah fabrikatörü (...)


MUSTAFA KEMAL SAMSUN'A ÇIKMADAN (2)

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’A ÇIKMADAN (2)

20 mai 2022 | par Engin

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’A ÇIKMADAN (2) 1919 tarihli İstiklal Harbi gazetesinden bir kaç başlıklara devam… İzmir’de Miting ! Musevi Mezarlığında(Maşatlık) dün toplanan binlerce vatandaş, Yunan işgalinin protesto ettiler. Gençler Silahlı mukavemete gidilmesini istiyorlar. Atina’da şenlik ! Anadolu Halkı kanının son damlasına kadar savaşacak ! Yurdun her (...)


MUSTAFA KEMAL SAMSUN'a ÇIKMADAN

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN

20 mai 2022 | par Engin

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (1) Bugün, 19 Mayıs 2022, 103 yıl sonra bugünden düne kısa bir bakış. 19 Mayıs Türkiye’nin doğuşudur.. 19 MAYIS BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Ya O SAMSUNA’a ÇIKMASAYDI, YA O OLMASAYDI ! “…Bizi işgalcilere direnen ilk millet yapan, Bölücü Sevr’i fırlatıp atan, Lozan’la vatanımızı geri alan, Türk ve Müslüman kalmamızı sağlayan, (...)


ANZAKLARIN GÖZÜYLE TÜRKLER

ANZAKLARIN GÖZÜYLE TÜRKLER

24 avril 2022 | par Engin

ANZAKLARIN GÖZÜYLE TÜRKLER ABDÜL’den (JOHHNY TURK) CONİ TÜRK’e İNGİLİZ PROPAGANDASI ve SİVİL İNSİYATİF Julia Gül Arslan ( Avustralya-Gelibolu Dostluk Derneği kurucu eski başkanı 2002) Siz hiç Çanakkale Savaşının aslında net olarak, aslında Orta Doğu petrolünü kapma savaşı olduğuna dair bir bilgiye hiç rastladınız mı ? Çok nadirdir. Neden acaba ? Peki, günümüzde (...)


Waltzing Matilda - Matilda ile Vals

Waltzing Matilda - Matilda ile Vals

23 avril 2022 | par Engin

Waltzing Matilda - Matilda ile Vals Johnny Turk ( Mehmetçik) hazırdı ve kendini iyi savunuyordu… Birkaç sene önce aramızdan ayrılan ( yaklaşık 88 yaşında ) saygıdeğer büyüğüm Sayın Şükrü Server Aya beyefendi bana 2012 yılında “çok acele” başlıklı bir e-mail göndermişti. Çıktısını alıp, saklamışım. Ankara’mıza geldiğimde dosyalarımın arasında tesadüfen bulunca (...)


18 Mart'ın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart’ın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 mars 2022 | par Engin

18 Mart’ın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olarak kutlanmasını ilginç buluyorum ... Neden mi ? Malumunuz olduğu üzere, 18 Mart, 1915 olağanüstü destansı bir gündür. Önemi neydi hatırlayalım ; İtilaf devletlerinin büyüklü, küçüklü onlarca savaş gemisiyle Çanakkale boğazına gelerek İstanbul’u almayı, dolayısıyla Osmanlı devletini hâkimiyetini (...)


100 YILLARDIR DEĞİŞMEYEN KOMPLOLAR VE EMPERYALİZM

100 YILLARDIR DEĞİŞMEYEN KOMPLOLAR VE EMPERYALİZM

7 mars 2022 | par Engin

100 YILLARDIR DEĞİŞMEYEN KOMPLOLAR VE EMPERYALİZM ( SÖMÜRÜ DÜZENİ) HA ÇANAKKALE Savaşı, HA UKRANYA KRİZİ,... DEĞİŞMEYEN TARİH SAVAŞ VE PROPAGANDA Propaganda, bireyler, kurumlar, şirketler, devlet organları, liderler,... tarafından yapılan ve insanların davranışlarını arzu edilen bir şekilde etkilemeyi, manipüle etmeyi hedefleyen ve önceden iyi düşünülmüş, (...)


Gelecekten ümidini kesmeyen, pes etmeyen ZİHNİYETLER asla ölmezler. 83 yıl önce vücudu ebediyete göç eden ama ZİHNİYETİ ve SAYGI-SEVGİSİ sonsuzluk olan Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında elbette ne yazılsa azdır.

Gelecekten ümidini kesmeyen, pes etmeyen ZİHNİYETLER asla ölmezler. 83 yıl önce vücudu ebediyete göç eden ama ZİHNİYETİ ve SAYGI-SEVGİSİ sonsuzluk olan Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında elbette ne yazılsa azdır.

9 Kasım 2021 | yazan Engin

Gelecekten ümidini kesmeyen, pes etmeyen ZİHNİYETLER asla ölmezler. 83 yıl önce vücudu ebediyete göç eden ama ZİHNİYETİ ve SAYGI-SEVGİSİ sonsuzluk olan Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında elbette ne yazılsa azdır. İşte sadece bir kaçı: ATATÜRK, İNSİYATİF ALMA YETENEĞİDİR 1915’de 2 kez, 1922’de 3. kez İstanbul’u kurtaran, komut alması gerekirken öncelik alarak Alman (...)


Il y a au total 71 articles