Salı 27 Eylül 2022

Türkçe

25 Nisan, ANZAK GÜNÜ

25 Nisan, ANZAK GÜNÜ

26 Nisan 2021 | yazan Engin

25 Nisan, ANZAK GÜNÜ ve ANZAK’LARIN GÖZÜYLE TÜRKLER “Türkler yakaladıkları askerlerimize olağanüstü iyi davrandılar” Avustralyalı Savaş muhabiri, Charles E.W.Bean 25 Nisan 2021 Türklerin tarihi ile yüzleşmesini isteyen küresel güçler, savaşları çıkarıp, Osmanlı devleti sınırları içinde 650 yıl huzurlu bir şekilde yaşayan diğer milletleri birbirine düşürüp, (...)


Hollanda, Türkiye'de mal varlığı olanlara sosyal yardımı kesecek!

Hollanda, Türkiye’de mal varlığı olanlara sosyal yardımı kesecek!

22 Haziran 2019 | yazan Engin

Hollanda, Türkiye’de mal varlığı olanlara sosyal yardımı kesecek! Hollanda hükümeti, Türkiye’de daire, yazlık ve diğer taşınmazları bulunan kişilerin Hollanda’da sosyal yardım almasını engellemek amacıyla yasa değişikliğine gidiyor. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’de mal varlığı olan kişilerden, önce bunları satıp geçinmeleri istenecek. BBC Türkçe’den Yusuf (...)


Skandal hamle : Macron'dan kriz çıkaracak adım

Skandal hamle : Macron’dan kriz çıkaracak adım

29 mars 2018 | par Engin

Skandal hamle : Macron’dan kriz çıkaracak adım Güven ÖZALP gozalp@hurriyet.com.tr TÜRKİYE’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı (...)


DHA Paris Muhabiri Gazeteci Gülten Özbey yaşamını yitirdi

DHA Paris Muhabiri Gazeteci Gülten Özbey yaşamını yitirdi

7 février 2018 | par Engin

DHA Paris Muhabiri Gazeteci Gülten Özbey yaşamını yitirdi Engin Akgürbüz / Lyon, 7 Şubat (DHA) 07.02.2018 13:05 https://www.dha.com.tr/dunya/dha-paris-muhabiri-gazeteci-gulten-ozbey-yasamini-yitirdi/haber-1563553 Doğan Haber Ajansı’nın Paris Muhabiri Gazeteci Gülten Özbey, uzun yıllardır yaşadığı Paris’teki evinde yaşamını yitirdi. Sağlık (...)


PKK, DTP VE KÜRTLER

28 Mayıs 2009 | yazan Helin Demir

Kürtler adına yola çıktığını izah etse de yakın gelecekte terörist örgütle bağı olmadığını ortaya koyması imkansız görünen DTP’nin, PKK tuzağına düşmemek ve sorunlara kalıcı çözümler bulmak için her açıdan dikkatli, kararlı ve tutarlı olması gerekiyor. DTP’nin miadı dolmuş çağdışı Apoizme yaslanarak beslenmesi, politika yapmasının Kürt halkının demokratik hak ve (...)


DTP’NİN TAVIRLARI

28 Mayıs 2009 | yazan Helin Demir

Seçimlerin yapılacağı tarih yaklaştıkça, meydanlar iyice hareketleniyor, seçim tartışmaları her geçen gün renkli boyutlar kazanıyor. Kürtler adına siyasete yeni bir soluk getireceğini düşünen DTP’nin Kürt partisi mi, yoksa Türk partisi mi olduğu yönündeki tartışmalar hala gündemi meşgul edebiliyor. DTP’liler ise, kimin partisi olduklarını izah etmekte güçlük (...)


ESKİ BİR PKK MİLİTANININ KORKUNÇ İTİRAFLARI

28 Mayıs 2009 | yazan Helin Demir

Son günlerde Nasname’de yayınlanan PKK ile ilintili yazıların büyük bir bölümü örgütteki iç infazları anlatıyor. Nasname’de kimi infazların öykülendiği yazıların yanı sıra, bunların listesi de defalarca yayınlanıyor. Bizzat PKK’dan ayrılanların belirttiğine göre, örgüt tarafından cezalandırılıp katledilenlerin sayısı “binler” hanesine tekabül ediyor. Öcalan’a göre ise (...)


KÜRT AYDINLARINDAN DTP’YE TEPKİ

28 Mayıs 2009 | yazan Helin Demir

Barış ve huzur ortamının devamından yana olan herkesin, mevcut ve olası sorunların tartışılması ve çözümlenmesi konusunda, çağın gereği olan demokratik hukuk sistemi içerisinde faaliyetlerini sürdürmesi, asla insanlık dışı şiddet yolunu tercih etmemesi gerekiyor. Türkiye partisi olduğunu savunan, ancak PKK’ya olan bağlılığını ısrarlı bir şekilde sürdüren DTP’ye (...)


TARİHÇİ GÖZÜYLE 1915'TE MEYDANA GELEN OLAYLAR

TARİHÇİ GÖZÜYLE 1915’TE MEYDANA GELEN OLAYLAR

28 Mayıs 2009

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Arslan, 1915 olaylarında Osmanlı Devleti’nin göç sırasında Ermenilere kötü muamelede bulunan yaklaşık 1670 kişiyi yargıladığını, aralarında asker, polis, kaymakam 67 kişiyi idam ettiğini belirterek ’’Osmanlı Devleti soykırım yapsaydı, güvenlik görevlilerini veya memurlarından birini (...)


KARABAĞ ÇIKMAZI

KARABAĞ ÇIKMAZI

28 Mayıs 2009

Selim Güray | selimguray @ lactuel.be Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu, aradan geçen 15 yıllık ateşkes sürecine rağmen halen bir çözüme ulaşabilmiş değil. Ermenistan, toplamda Azerbaycan topraklarının %20’lik bölümüne tekabül eden Dağlık Karabağ ve onu çevreleyen yedi rayonu (Ağdam, Cebrail, Zengilan, Fuzuli, Kelbecer, Kubatlı ve Laçin) (...)


Il y a au total 55 articles