13 avril 2024

110 visiteurs en ce moment

100e anniverssaire de la république de Turquie

Türkçe

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (4)

Publié le | par Engin | Nombre de visite 168
MUSTAFA KEMAL SAMSUN'a ÇIKMADAN (4)

MUSTAFA KEMAL SAMSUN’a ÇIKMADAN (4)

1919 tarihli İstiklal Harbi gazetesinden bir kaç başlıklara devam…

MUSTAFA KEMAL SAMSUNA’a ÇIKMASI
İLE SÖZDE PONTOS SOYKIRIMI NE ALAKA !

Türklerin şanlı diriliş günü olan 19 Mayıs 1919 tarihini Yunanlılar dünyanın her yerinde düşmanca Pontos soykırım günü olarak propaganda yapıyorlar.
Aşağıda 2000’li yılların başında Melbourne’da Yunanlı bir oto boyacısının astığı ve Türklerin aleyhine olacak şekilde yorumlayarak hatta Anzak’ları da dahil ederek son derece manidar ve hayretler içince kalacağınız ifadeleri görüyorsunuz ;

"Lest we forget the genocide of millions of Pontus Greeks slaughtered by the oppressor as done to the Armenians and our Anzacs"

Mealen ;
"Ermenilere ve Anzak’larımıza yapıldığı gibi zalimler( Türkler) tarafından katledilen milyonlarca Pontus Rum’un soykırımını unutmayalım."

Melbourne yaşayan bireylerden üç kişi olarak bu pankartın içeriğinden rahatsız olduğumuzu Victoria RSL ( Returned Services League-Gaziler Derneği) başkanı Bruce Ruxton’un ofisine giderek dile getirdik
RSL : https://en.m.wikipedia.org/.../Returned_and_Services...

Bruce Ruxton, bu işyerini arayıp ,"Anzakları karıştırmayın" diye bağırmıştı.

Dükkanın Yunan sahibini aradığımda bana
"Turkler Anzaklari da Gelibolu’da kapana kıstırdilar.." demişti. Böyle bir yorumun nasıl bir beyinsel yorumundan filtre edilerek çıktığını size bırakıyorum ?

(Daha ilginç gelişme ise ; Türk RSL başkanı ise O’nu beni çiğneyip neden Bruce Ruxton i ziyaret ettiniz diye bana bağırıp yanımdakiler dahil, hepimize ağır küfürler etmişti. GAZİLER kuruluşu( RSL) başkanı Bruce Ruxton i ziyaretimiz ardından Türk Gaziler derneği başkanı ona danışmadan RSL i ziyaretimiz için beni 25 Nisan sabahı yapılan Şafak Töreni etkinliklerinden de gece verdiği yemeklerden aforoz etti. Hatta diz kapağımdaki çeketimle tören katıldığım halde mini etekle katıldın diye bağırıldım. Avustralya RSL beni kahvaltıya telefon ederek çağırdılar ama Türk RSL hayır gitmeyeceksin diye bağırdı.

Aynı dönemde Melbourne başkonsolosundan da bana karşı başka karalama zinciri gelir. Konu bu kadar acayip bir o kadar çetrefilli anlaşılması zor ve Türk’ün Türk’e zulmünü de içermektedir.)

Türk olmak böyle bir şey olsa gerek ; hem iç hem dış düşmanlara karşı savaş verebilme cesareti ve azmini taşımazsanız toplum adına fazla bir şey yaptırmaları ve kısa sürede silinirsiniz ..Etkisizleştirirsiniz.

2001 yılında Türklerin grubunda Şafak törenlerine katılan ilk Türk kadını oldum. Daha sonraki yıllarda bu tür etkinliklere hiç katılmayan kadınlarımızın katılması teşvik edildi. Ancak ilginç bir şekilde adeta suni bir şekilde teşvik edilmişçesine 7 yaşından küçük başörtülü minik kızlarımızda daha sonra büyük başörtülü kızlarımızın da bu Şafak törenine katılmaları sağlandı. Adeta bir güç tarafından başörtüsü gösterisi yapılıyordu. Türk toplumu da ya aldırış etmiyor ya da sadece seyrediyordu.

Bu gelişmelere karşı büyük bir direnç kazanarak, o yıldan sonra Melbourne’daki Şafak törenlerine katılmaya devam ettim Hatta Anzak askerlerini Türk askerlerinin adaletini ve savaştaki centilmenliklerini anlatan kitaplar yayınladım.

Hatta 2002 yılında önce Atatürk’ün Çocukları birkaç gelişme üzerine iki devlet arasındaki dostluğu simgelesin diye sonra adını değiştirip Avustralya Gelibolu Dostluk derneğini kurarak bazı faaliyetler yapmaya çalıştım. Ancak Melbourne’daki ‘Türk’ medyası faaliyetlerimi hiç duyurmadı. Her çalışmamda hep tek başıma bırakıldım. Etrafımdan kimse arayıp gel güçlenelim demedi Birkaç Türk kadın öğretmenimiz çocuklara sunum yapmam için davetlerinin haricinde tek başına bırakılmanın nasıl bir şey olduğu nasıl anlatabiliri bilmiyorum. Diğer yandan konsoloslara iyi geçinmedim diye bana rakip dernekler çalışmalarının da Türkiye’den fonlarla desteklendikleri ise ayrı bir konu başlığı tabii ki…

Yılmadan yoluma ettiğim çalışmalarımın görsel ögeleri özetle aşağıdaki adrestedir :
https://www.instagram.com/p/Cc257uiD-sy/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

19 Mayıs Türk’ün şanı, şerefidir
19 Mayıs Geleceğimizdir, Gençlerimizdir
BAYRAMDIR
Türkiye’nin doğuşudur..
19 MAYIS BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Yapacak çok iş var !

Diğer milletler sivil inisiyatif-lobicilik konusunda inanılmaz derecede etkin, süreklilik biçiminde, devlet destekli ve sponsorlarıyla çalışırken, bizler de böyle işte ne yazık ki, içimizdeki tüm durdurma çabalarına rağmen, cılız da olsa devam diyoruz. Amacımız tarifi güç derecede ülküsel de olsa daha önemlisi 1915 de düşmanlarının bile Şerefli Düşman olarak tanımladığı Türk askerinin mücadelesine yakışır bir şekilde şerefli mücadelemizin ölene kadar devam etmesi gerektiğin inanıyorum.

Dünya Barışına ve Türkün onuruna yakışacak şekilde ve amaçla
19 Mayıs bayramımız tekrar kutlu olsun.

19 Mayıs 2022

Avustralya-Gelibolu Dostluk Derneği eski kurucu başkanı (2002)
JULİA GÜL ARSLAN


Lire également