KÜRT AYDINLARINDAN DTP’YE TEPKİ - Turquie News
Cuma 19 Ağustos 2022

KÜRT AYDINLARINDAN DTP’YE TEPKİ

Publié le | yazan Helin Demir | Nombre de visite : 334 |

Barış ve huzur ortamının devamından yana olan herkesin, mevcut ve olası sorunların tartışılması ve çözümlenmesi konusunda, çağın gereği olan demokratik hukuk sistemi içerisinde faaliyetlerini sürdürmesi, asla insanlık dışı şiddet yolunu tercih etmemesi gerekiyor. Türkiye partisi olduğunu savunan, ancak PKK’ya olan bağlılığını ısrarlı bir şekilde sürdüren DTP’ye yönelik tepkilerin de ardı arkası kesilmiyor. Her gün seçim meydanlarından halka seslenen DTP’liler, Kürtlere yönelik yeni söylemlerle, eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulamıyor.

Geçen hafta DTP Eş başkanı Emine Ayna’nın “Kürt olmanın ölçüsü artık DTP’dir. Kimse “Ben Kürdüm” diyerek oy istemesin” açıklamasına Kürt aydınlarının; “DTP olmadan binlerce yıl önce de Kürtler vardı” şeklinde cevap verdikleri belirtiliyor.

Şırnak’ın İdil ilçesinde düzenlenen mitingde konuşma yapan Emine Ayna’nın, “30 yıl sonra Kürt özgürlük hareketi bu noktaya geldikten sonra birileri herhangi bir siyasi hareketin içinde “Ben Kürdüm” diyerek oy istemesin. Kürt olmanın ölçüsü artık DTP’dir.” ifadelerini kullandığı kaydediliyor.

Emine Ayna’nın sözlerini eleştiren Kürt aydınları, basın yayın organlarına verdikleri demeçlerde tepkilerini dile getiriyor. Katılımcı Demokrasi Partisi Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Emine Ayna’nın sözlerine ilişkin olarak, “Saçma sapan bir görüş. Kürt olmanın şartı DTP’li olmak değildir. Daha DTP olmadan binlerce yıl önce Kürtler vardı. DTP’den sonra da olacak. Emine Ayna’nın sözünü çok talihsiz buluyorum. DTP’ye oy vermekle beraber, oy vermeyen değerleriyle, ruhuyla Kürt olan vatandaşlarımız vardır” cümleleriyle fikirlerini açıklıyor.

“Bu tip sözler siyasete girer. Çok da doğru laflar değil. MHP’li biri çıkıp, “Bana oy vermeyen Türk değildir” derse o da çok yanlış olur diyen yazar Altan Tan, “Mümkün olduğunca çok kişinin Kürt sorunu hakkında konuşması gerektiğine, Ayna’nın konuşmalarının ancak bu şekilde boşa çıkarılacağına” dikkat çekiyor.

Yazar Ümit Fırat ise; “O zaman onlar DTP’li olarak doğmadı. Şimdi DTP’li olanların hiç biri doğuştan DTP’li değildir. Daha önce neydiler de şimdi Kürt oldular? Bunu sormak lazım. Bu tamamen politik. Seçim öncesi hasbelkader kullanılmış bir söz. Çok fazla ciddiye almıyorum. Talihsiz bir ifade.” şeklinde değerlendirmesini yapıyor.

“Kürtlerin çoğulcu bir toplum olması gerektiğini, bir Kürtün DTP’li de olabileceğini, başka partiden de olabileceğini” söyleyen Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Sertaç Bucak, “Böyle bir değerlendirmeyi yanlış bulduğuna, tehlikeli gördüğüne, seçim döneminde meydanlarda söylenmiş bir söz olarak kalması gerektiğine, tekilci olursa o toplumun hiçbir aşama kaydedemeyeceğine, çoğulcu bir Kürt toplumunun ancak başarılı olacağına” dikkat çekiyor.

DTP adaylarının, seçimlerde başarı elde etmek istiyorsa, kişisel kaygılardan uzak ve kişilikli bir duruş sergileyebilecek nitelikte olması, dar ideolojik kalıplardan sıyrılması, en yakındaki örgüt yanlısı kişilere yoğunlaşmak yerine halkın tüm kesimlerine yakın olabilmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye kavga, şiddet ve boş vaatler istemiyor, hizmet bekliyor.

Helin Demir

helindem@mynet.comÀ lire aussi