Skandal hamle : Macron’dan kriz çıkaracak adım - Turquie News
jeudi 18 août 2022

Skandal hamle : Macron’dan kriz çıkaracak adım

Publié le | par Engin | Nombre de visite : 826 |
Skandal hamle : Macron'dan kriz çıkaracak adım

Skandal hamle : Macron’dan kriz çıkaracak adım

Güven ÖZALP

gozalp@hurriyet.com.tr

TÜRKİYE’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in Eş Başkanı Aysa Abdullah’ın da aralarında bulunduğu bir heyeti Elysee Sarayı’nda kabul etti. Fransa’nın Menbiç’e asker göndereceği belirtilirken Macron’un terör örgütü YPG’ye destek garantisi verdiği öğrenildi.

Macron’un resmi programında, eski PYD Eş Başkanı olan Abdullah’ın yer aldığı heyetin ziyaretine ilişkin herhangi bir gündem maddesi bulunmuyor. Kuzey Suriye’den isimlerden oluşan heyette ‘Kadın Savunma Birlikleri’ (YPJ) Sözcüsü Nesrin Abdullah’ın da yer aldığı kaydediliyor.

Aysa ve Nesrin Abdullah, Elysee’de ilk kez ağırlanmıyor. Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da 2015’te bu iki ismin de yer aldığı bir heyetle Elysee Sarayı’nda bir görüşme gerçekleştirmişti. Kürt kaynaklar, Kürt, Arap ve Suryani temsilcilerden oluşan ‘Kuzey Suriye Heyeti’nin’ Macron ile yaklaşık bir saatlik bir görüşme yaptığının altını çizdi.

"TEMELSİZ AÇIKLAMALAR"

Macron, beş gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yapmış ve Afrin’deki durumdan endişe duyduğunu iletmişti. Görüşme sonrasında Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Macron, sivillerin insani yardıma tam erişiminin sağlanması ve önceliğin tamamen Fransa için ulusal güvenlik sorunu olan DEAŞ’a karşı mücadeleye verilmesi gerektiğinin altını çizdi” denilmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise Erdoğan’ın görüşmede, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini belirtmişlerdi.

MENBİÇ’E FRANSIZ ASKERİ

Görüşmede Fransız askeri yetkililerin de yer aldığı belirtiliyor. Fransız basınına yansıyan haberlere göre Fransa, Menbiç’e asker göndermeye hazırlanıyor. Fransız askerlerinin bölgedeki Amerikan birlikleriyle koordinasyon içinde hareket edeceği belirtiliyor. Fransız özel birliklerinin de bölgede destek amaçlı konuşlandırılması gündemde.

YPG’YE DESTEK GARANTİSİ

Toplantı sonrası açıklama yapan SDG’li teröristler, Fransa’nın Menbiç’e asker gönderme sözü verdiğini söyledi. Terörist yaptığı açıklamada "Macron bize DAEŞ’le savaşmak ve Türkleri ilerleyişten vazgeçirmek için asker gönderme sözü vermişti" iddiasında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada da "YPG dahil Kürt yetkiliere Suriye’nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik" ifadeleri yer aldı.

Trumptan flaş açıklama : Çok yakında Suriyeden çekileceğizTrump’tan flaş açıklama : Çok yakında Suriye’den çekileceğiz
Fransa’dan gelen asker gönderileceği yönündeki haberin ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’den çok yakında çekileceklerini açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.À lire aussi