PKK’NIN AZERBAYCAN’A ÖZEL İLGİSİ - Turquie News
Perşembe 29 Eylül 2022

PKK’NIN AZERBAYCAN’A ÖZEL İLGİSİ

Publié le | yazan Helin Demir | Nombre de visite : 391 |

Faaliyetleriyle PKK’nın birliğini ve devamlılığını kuvvetli bir şekilde destekleyen, PKK’nın otonomi çabalarını başarılı kılmak için şiddeti yöntem olarak teşvik eden Danimarka’dan yayın yapan ROJ TV’nin yayın hayatıyla ilgili gelişmeler karmaşık bir seyir halinde devam ediyor.

Tirajı günde 11.000 olan ve Bakü’de yayınlanan muhalefet yanlısı “Yeni Müsavat” gazetesinin” 22 Mayıs 2009 tarihli sayısında “Senan Seyidbeyli” imzasıyla yayınlanan bir haberde; Alman Federal İdare Mahkemesi’nin PKK’ya ait ROJ TV’ye konulan yayın yasağını geçici olarak kaldırdığından bahsediliyor. Leipzig Mahkemesi’nin televizyon yönetiminin konuyla ilgili iki şikayetini incelediği ve mahkeme sona erinceye kadar ROJ TV’nin faaliyetini sürdüreceği bildiriliyor. Mahkemenin ne zaman başlayacağının ise belli olmadığı belirtiliyor.

Merkezi Danimarka’da olan ve 78 ülkede yayınlanan söz konusu televizyonun Ankara ile Kopenhag arasında gerginliğe neden olduğunu, o dönemde yayının Türkiye’nin isteği ile durdurulmasına rağmen Danimarka’nın bunu teknik nedenlerle ilişkilendirdiğini, ancak konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklamada bulunulmadığını, ROJ TV’nin kurucusu ve PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Abdülkadir Dilsiz’in Antalya’da evinde yakalandığını hatırlatmakta yarar olduğu, kaydediliyor.

Çok sayıda sahte kimlik ve pasaport kullanan Dilsiz’in Azerbaycan’a da geldiği, birkaç yabancı dil bilen ve internet yayıncılığı uzmanı olarak bilinen anılanın Azerbaycan’da internet üzerinden ROJ TV’ye çıkmak üzere bazı kişilere uzmanlık eğitimi verdiği vurgulanıyor. Ayrıca Kürtçe bilmeyen örgüt üyeleri ile serbest bir şekilde irtibat kurmak için özel bir program hazırlayarak onun kullanılması yollarını öğrettiğine dikkat çekiliyor. Dilsiz’in öğrencileri arasında Bakü Devlet Üniversitesi’nin iki öğrencisinin de olduğuna, söz konusu öğrencilere ROJ TV için Azerbaycan’da röportajlar hazırlama talimatı verildiğine işaret ediliyor.

Bu arada Paris’te PKK’ya ait “Kürt -1 TV”nin de faaliyete başladığı, bahse konu televizyona “PKK’nın kasası” olarak adlandırılan ve Paris mahkemesinin şehirden ayrılmaması için koyduğu yasağa rağmen Viyana’ya, oradan da Irak’ın kuzeyindeki Erbil şehrine kaçmayı başaran Rıza Altun’un başkanlık yapacağı, PKK sempatizanı olarak bilinen Diplomat gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tahir Süleyman’ın, Altun’un iki kez Azerbaycan’a geldiğini ve Kürtçe yayınlanan gazetelerle ilgilendiğini söylediği bildiriliyor. Kürtçe yayınlanan gazetelerin sayısının arttırılmasının önemli olduğunu söyleyen Altun’un aynı zamanda “Kürt 1-TV” ve ROJ TV’nin Azerbaycan temsilciliklerinin oluşturulması gerektiğini vurguladığı aktarılıyor.

Demokrasi dururken şiddetin açtığı yoldan belirsiz bir geleceğe uzanmayı tercih eden ve giderek yalnızlaşan PKK’yı terörist örgüt olarak kabul eden tüm dünya ülkeleri, Türkiye’nin bu konudaki mücadelesini meşru görmekte ve desteklemektedirler. Terörizmle mücadelede küresel işbirliğinden yana olan ülkeler, PKK’ya asla taviz vermedikleri gibi, her geçen gün daha da ciddi önlemler almaya yönelmektedir.

Teröre karşı uluslararası işbirliğinin öneminin her geçen gün artış gösterdiği günümüzde, tarihten bugüne yakın dost olarak kabullendiğimiz Azerbaycan’dan beklenen, terör örgütünün faaliyetleri konusunda gerekli önlemleri alması ve Türkiye’nin teröre karşı haklı mücadelesinde destek olmasıdır.

Helin Demir

helindem@mynet.comÀ lire aussi