Çarşamba 8 Aralık 2021
Ana sayfa | Türkçe

İNSAN TACİRİ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA BİR DARBE DE YUNANİSTAN’DAN!..

Salı 26 Mayıs 2009 | yazan Nail AMUDIAvrupa ülkelerinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu yaşadığı finansman krizini aşmak için son dönemde insan ticaretini boyutlandıran terör örgütü PKK’ya bir darbe de Yunanistan’dan geldi.

Bir ihbarı değerlendiren Yunanistan sınır polisinin, gerçekleştirdiği bir operasyonda, 58 kaçak göçmeni yasa dışı yollardan ülkeye sokmaya çalışan 5 örgüt mensubunu daha yakaladığı kaydedildi.

Atina Haber Ajansı’nın (ANA) haberine göre, sınırda yakalanan kaçakların polise verdikleri ilk ifadelerden, kaçakların Avrupa ülkelerine gitmek için PKK mafyasına toplam 100 bin dolar ödedikleri ortaya çıktı. “İnsan ticareti yapmak” ve “sahtecilik” gerekçesiyle Dedeağaç Savcılığı’na sevk edilen 5 terör örgütü mensubu tutuklanarak cezaevine konuldu.

Terör örgütü PKK’nın, insan kaçakçılığından büyük rant sağladığını vurgulayan Apoyevmatini Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde ise, Irak, İran, Suriye ve çeşitli Asya ülkelerinden gelen mültecilerden kişi başına 3.000-5.000 Avro arasında para alan PKK’nın, kaçakları parayı ödeyinceye kadar Yunanistan’da zorla tuttuğu, parayı ödeyenleri sahte pasaportlarla İtalya, Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine gönderdiği, ödeyemeyenleri ise uyuşturucu satışı, haraç vb. organize suç eylemlerinde kullandığına dikkat çekildi.

Nitekim, geçen ay İsveç’te güvenlik birimleri tarafından yakalanan ve “insan kaçakçılığı yaptığı” gerekçesiyle tutuklanan İsmet K. isimli PKK sorumlusu, örgütün, çok sayıda kaçağın İsveç’e girişi için 7 bin Avro karşılığı sahte pasaport düzenlediğini açıklamıştı. İnsan taciri terör örgütü sorumlusu İsmet K.’nın evinde yapılan aramada ise, tabloların arkasına gizlenmiş çok sayıda pasaport ile cep telefonları, senetler ve şebeke üyelerinin hesaplarına yatmış yüklü miktardaki paraları gösteren banka dekontları ele geçirilmişti.

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından yayınlanan “İnsan Kaçakçılığı-2007” raporunda ise, Avrupa’nın en tehlikeli mafya örgütlenmesi olarak nitelendirilen PKK’nın, insan ve organ ticareti konusunda Avrupa’da en aktif örgüt olduğu vurgulanarak, özellikle Ortadoğu ülkelerinden yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine getirilen kaçak Kürtlerin, PKK şebekesine adam başına 6000-7000 Avro ödediklerine, PKK şebekesine karşı güvenlik birimlerinin etkili tedbirler almamaları durumunda çok önemli sorunların yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz aylarda insan kaçakçılığından sağlanan rant ile ilgili olarak Fransa’da PKK mensupları ile Çingene asıllı şahıslar arasında yaşanan çatışmada 3 kişi ölmüş, 15 kişi yaralanmıştı. Romanya’dan kaçak yollarla Bordeaux kentine gelen Çingene asıllı bir şahıs, oturma izni alabilmek için Fransız bir kadınla formalite evliliği yapmak üzere anlaşmış, ancak aynı kadına PKK’nın daha çok para vermesi üzerine kadının anlaşmadan vazgeçtiğini söylemesi, Çingene asıllı şahıslar ile PKK’lıları karşı karşıya getirmiş, Çingene asıllı 3 şahıs bıçakla öldürülmüştü.

Nitekim, Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’nın (EUROPOL) “Avrupa Birliği’nde Terörizmin Durumu ve Eğilimler 2008” başlıklı raporunda (7 Nisan 2008) dikkat çekildiği üzere, insan kaçakçılığı, sahtecilik, uyuşturucu ticareti, haraç alma gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca doları silah alımında kullanan terör örgütü PKK, gerçekleştirdiği ayrılıkçı saldırılarla Avrupa Birliği’nin güvenliğini de tehdit eder hale gelmiştir. Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar uyuşturucu ticaretinin PKK’nın kontrolünde olduğunu vurgulayan EUROPOL’ün Raporu’nda, örgütün ekonomik kaynağının büyük bölümünü, özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya ve Romanya üzerinden Avrupa’ya yaptığı uyuşturucu ve insan kaçakçılığından sağladığı belgeleriyle ortaya konulmuştu.

Terör örgütleri, PKK örneğinde olduğu gibi uyuşturucu, insan kaçakçılığı, gasp, dolandırıcılık, haraç gibi yasa dışı yollarla olduğu gibi paravan şirket, dernek ve vakıflar aracılığıyla yasal kılıflar altında ticaret ve bağış gibi yollarla kaynak temin edebilmektedir. Bu faaliyetlerin, güvenliğin yetersiz olduğu ülkelerden çok, denetimin güçlü olduğu gelişmiş ülkelerde gerçekleşiyor olması, terörle mücadele yolunda ortak tavır ve iradenin henüz gelişmemiş olmasına örnek teşkil etmektedir.

Terörizme karşı uluslararası mücadele ve işbirliği konusunda BM ve bağlı kuruluşların geliştirdikleri geniş kapsamlı 12 sözleşme ve protokolden oluşan uluslararası anlaşmalarla, terörizmin finansmanıyla mücadele için gerekli yasal zemin oluşturulmuştur. Ancak terör ve organize suç örgütleriyle uluslararası mücadelede başarı sağlanabilmesi için BM’nin ve bağlı kuruluşların almış oldukları kararlar ile terör örgütleri listesi yayınlanması tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle alınan uluslararası kararlar ülkeler tarafından samimi şekilde süratle uygulamaya geçirilmelidir. Nerede ve kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin sivilleri hedef alan, insan kaçakçılığı, uyuşturucu, haraç, kara para aklama, çocuk kaçırma gibi organize suç faaliyetlerini yürüten tüm terörist faaliyetler ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Nail Amudi
[email protected]

À lire aussi