Çarşamba 8 Aralık 2021
Ana sayfa | Türkçe

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK, IRAK’IN KUZEYİNE YATIRIM YAPAN İŞADAMLARINI HARACA KESİYOR!..

Salı 26 Mayıs 2009 | yazan Nail AMUDIPKK-KDP’NİN HARAÇ KAVGASI TIRMANIYOR!..

Terör örgütleri listesine alınması sonrasında Avrupa’da gelir kaynakları yakın takibe alınan ve operasyonlar sonrasında köşeye sıkışan terör örgütü PKK’nın, finansman krizini aşmak için Irak’ın kuzeyine yatırım yapan işadamlarından ve bölgedeki köylerde yaşayan Kürtlerden “bağış”, “vergilendirme”, “gerillaya yardım” adı altında haraç toplaması, Iraklı Kürtlerin tepkisine neden oluyor.

PKK’lı teröristlerin, bölgede su projesi yürüten bir Alman şirketinin temsilcilerinden 100 bin Avro haraç talep ettikleri, ancak şirket yetkililerinin bu talebi kabul etmeyerek, PKK’lıları yerel güvenlik güçlerine şikayet ettikleri belirlendi. Haraç isteyen PKK’lılara yönelik bölgede operasyon başlatan güvenlik güçlerinin, 5 örgüt mensubunu “haraç topladıkları” gerekçesiyle tutukladığı kaydedildi.

Haracın yanı sıra, “fidye” amaçlı adam kaçırma faaliyetlerini de yoğunlaştıran terör örgütü PKK’nın, kaçırdığı Iraklı işadamı Settar Mustafa için ailesinden 50 bin Dolar istediği, ancak ailenin bu parayı ödeyememesi nedeniyle, Settar’ı öldürüp, işadamının evinin önündeki çöplüğe bıraktıkları kaydedildi.

Öte yandan, PKK’lı teröristlerin, Irak’ın Bervari bölgesinde hayvancılık yapan Kürt ailelerden de “vergi” adı altında, keçi ya da koyun istedikleri, ancak köylülerin “yaşamlarını sürdürmek için bu hayvanlara ihtiyaçları olduğunu” söyleyerek, örgüte haraç vermeyeceklerini ilettikleri belirlendi. Bunun üzerine, köylülerin hayvanlarına zorla el koymak isteyen PKK’lılar ile köylüler arasında yaşanan kavgada, 1 örgüt mensubu ağır yaralanırken, 2 köylünün de hafif yaralandığı, köylüler tarafından yakalanan 3 örgüt mensubunun ise güvenlik güçlerine teslim edildiği öğrenildi.

Bölücü terör örgütünün, son dönemde bölgedeki işadamları ve Kürt köylülerini haraca kesmesine en sert tepki KDP’den geldi.

Terör örgütü PKK’nın, bölgeye yatırım için gelen işadamlarını “haraç vermeleri” yönünde tehdit etmesi sonrasında harekete geçen KDP’nin, bölgedeki diğer Kürt gruplarla birlikte ortak bir mektup hazırlayarak, “acil” koduyla Kandil’e ilettikleri öne sürüldü.

“PKK’nın bölgedeki haraç faaliyetlerine derhal son vermesi ve bölgeyi terk etmesi” yönündeki sert ifadelerin de yer aldığı öne sürülen mektupta, “Bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınması için Iraklı Kürtler için önem taşıyan yabancı ve yerli işadamlarına yönelik PKK’nın haraç almasından” duyulan rahatsızlığın dile getirildiği kaydedildi.

Nisan ayının son haftasında, Ömer Kokuyan liderliğindeki PKK’lı teröristler ile Suriye’nin Haseke Ras Al Ayn yöresinde yaşayan KDP yanlısı Ketkan ailesi arasında yaşanan “haraç kavgasında” da, Şeyho Ketkan’ın oğlu Alaettin Şeyho Ketkan ile Ömer Kokuyan’ın kardeşi Bekir Kokuyan ve yeğeni Halil Bekir Kokuyan hayatlarını kaybederken, her iki taraftan da çok sayıda kişi yaralanmıştı.

À lire aussi