Çarşamba 8 Aralık 2021
Ana sayfa | Türkçe

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE DÜZENLENEN “TERÖR MAĞDURLARI SEMPOZYUMU”NDA PKK’NIN “TERÖR VE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ” KİMLİĞİ BİR KERE DAHA TEYİT EDİLDİ!..

Salı 26 Mayıs 2009 | yazan Nail AMUDIKüresel tehdit haline dönüşen terörizme karşı uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine yönelik girişimlerini sürdüren Birleşmiş Milletler’in, ABD’deki 11 Eylül terör saldırılarının 7.yıldönümü vesilesiyle düzenlediği bir sempozyumda, uluslararası terör örgütleri listesinde yer alan PKK/Kongra-Gel’in “terör ve organize suç örgütü kimliği” bir kere daha teyit edildi.

BM organizesinde 10 Eylül 2008 tarihinde New York kentinde düzenlenen “Terör Mağdurları Sempozyumu”nda konuşan PKK terör örgütü mağduru Kürt kökenli Süleyman Soğan, terör örgütüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Oğlu Hakan Soğan’ın 13 Nisan 2003 tarihinde 14 yaşındayken PKK terör örgütü mensupları tarafından Fransa’nın Selestat kentinde kaçırıldığını, o günden bu yana ailece büyük acı içinde olduklarını söyleyen acılı baba Süleyman Soğan, uluslararası kuruluşlara PKK’nın çocuk kaçırma eylemlerine yönelik “acil yardım” çağrısında bulundu.

Selestat’da 2003 yılında yaşlılar için inşa edilecek bir bakımevine maddi yardım toplamak amacıyla bir gece düzenlediğini anlatan Süleyman Soğan, terör örgütü mensuplarının, “Toplanan paraları bize vereceksin” diyerek etkinliği basıp toplanan paraya el koyduklarını belirtti. Süleyman Soğan, daha sonra olayı kamuoyuna duyurması üzerine, teröristlerin oğlunu kaçırdıklarını anlattı.

Fransız makamlarına suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Soğan, bölücü terör örgütü PKK mensubu iki teröristin Fransa’da yakalandığını, ancak bir yıl sonra cezalarının ertelendiğini ve cezaevinden çıkarıldıklarını anlattı. Oğlunun ise halen bulunamadığını belirten acılı baba, “Benden intikam almak ve terör örgütüne taraftar kazandırmak için anne baba sevgisine muhtaç yavrumuzu kucağımızdan aldılar” diye konuştu.
Örgütün kendisini ölümle tehdit ettiğini belirten Süleyman Soğan, “PKK’lılar, ‘Çocuğumun artık örgütün malı olduğunu’ söylediler. Önce bana oğlumun örgüt kamplarında çekilmiş fotoğraflarını gönderdiler. Daha sonra da, PKK’nın Avrupa sorumlusu olduğunu söyleyen bir kişi telefonda ‘Oğlunu getirdik, gel görüş’ diye beni çağırdı. Ancak beni pusuya düşürdüler ve demir sopalarla bayıltıncaya kadar feci şekilde dövdüler. Şans eseri, etraftakilerin yardımıyla, öldürülmekten kurtuldum. Beni evine çağırıp da pusuya düşüren ve öldürmek isteyen kişinin, örgütün tetikçi katillerinden Kazım Ocak olduğunu öğrendim ve durumu Fransız polisine bildirdim. Ama bugüne kadar hiçbir sonuç alamadım” dedi.

Süleyman Soğan, BM’de yaptığı konuşmada terör örgütünün, adam kaçırma, haraç toplama, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, silah ticareti, sahtecilik gibi organize suç eylemleriyle ayakta kalmaya çalıştığının altını çizdi ve “Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’den yüzlerce çocuk PKK tarafından kaçırılmıştır. Çocuğumuz da duyduğum kadarıyla halen Irak’ın kuzeyinde terör örgütünün kampında tutulmaktadır” dedi.
Fransa ve Belçika makamları nezdinde hukuki savaşını sürdürdüğünü, ayrıca kendisi gibi mağdur olan çok sayıda ailenin de terör örgütünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etmeye hazırlandığını belirten Süleyman Soğan, “Terörizm mağduru bir kişi olarak tüm üye ülkeleri, çektiğimiz acıları ve konunun insani boyutunu da göz önünde bulundurarak, gereken tedbirleri gecikmeksizin almaya davet ediyorum” diyerek tamamladı.

Teröristler tarafından kaçak yollardan Avrupa ülkelerinden Irak’ın kuzeyindeki örgüt kamplarına kaçırılan çocuklara, önce psikolojik eğitim verildiğini vurgulayan terör uzmanları, eylem kadroları ile görüştürülmeyen çocukların, silah ve bomba eğitimi aldıktan sonra, kaçak yollardan Avrupa ülkelerine sokulduğuna, sabotaj, uyuşturucu ticareti, kuryelik, intihar, gasp, kapkaç, örgüte kadro temini gibi çok çeşitli amaçlar için kullanıldıklarına dikkat çekiyorlar.

Birleşmiş Milletler tarafından çeşitli tarihlerde yayınlanan raporlarda, terör örgütü PKK’nın, aralarında Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürtlerin yanı sıra, Alman ailelerin de küçük yaşlardaki binlerce çocuğunu kaçırıp, eğitim kamplarında ideolojik/silahlı eğitim verdiğine dikkat çekilerek, Avrupalı yetkili makamlar ve aileler, PKK’nın “çocuk kaçırma” eylemlerine karşı uyarılmıştı.

Nail Amudi
[email protected]

À lire aussi