2 Aralık 2023
100e anniverssaire de la république de Turquie

Türkçe

  Waltzing Matilda - Matilda ile Vals

  Waltzing Matilda - Matilda ile Vals


  23 avril 2022, par Engin

  Waltzing Matilda - Matilda ile Vals Johnny Turk ( Mehmetçik) hazırdı ve kendini iyi savunuyordu… Birkaç sene önce aramızdan ayrılan ( yaklaşık 88 yaşında ) saygıdeğer büyüğüm Sayın Şükrü Server Aya beyefendi bana 2012 yılında “çok acele” başlıklı bir e-mail göndermişti. Çıktısını alıp, saklamışım. Ankara’mıza geldiğimde dosyalarımın arasında tesadüfen bulunca tozlu bir bilgi olsa da çok önemli bir e-mail olduğunu düşündüm ve sizinle de paylaşmak istedim.
  Bu arada Şükrü bey hakkında (...)


  18 Mart’ın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olarak kutlanmasını ilginç buluyorum ...
  Neden mi ?
  Malumunuz olduğu üzere, 18 Mart, 1915 olağanüstü destansı bir gündür.
  Önemi neydi hatırlayalım ; İtilaf devletlerinin büyüklü, küçüklü onlarca savaş gemisiyle Çanakkale boğazına gelerek İstanbul’u almayı, dolayısıyla Osmanlı devletini hâkimiyetini sonlandırmayı hedeflemişlerdi.
  1915 ÇANAKKALE SAVAŞI, 20.YÜZYILIN İLK KÜRESEL VE AMFİBİK SAVAŞIDIR
  18 Mart, 1915, İtilaf (...)


  100 YILLARDIR DEĞİŞMEYEN KOMPLOLAR VE EMPERYALİZM ( SÖMÜRÜ DÜZENİ) HA ÇANAKKALE Savaşı, HA UKRANYA KRİZİ,... DEĞİŞMEYEN TARİH SAVAŞ VE PROPAGANDA
  Propaganda, bireyler, kurumlar, şirketler, devlet organları, liderler,... tarafından yapılan ve insanların davranışlarını arzu edilen bir şekilde etkilemeyi, manipüle etmeyi hedefleyen ve önceden iyi düşünülmüş, tasarlanmış, tanımlanmış bir iletişim biçimi olarak tarif edilmektedir.
  Propaganda öylesine hayatın içerisinde yer almaktadır ki, (...)


  LAİK DEVLET anlayışıyla taçlandırılmış 98 yıllık TÜRKİYE CUMHURİYETİ
  Osmanlı Devleti hiçbir dönemde ırkçı olmamıştır. Peki bu ne kadar gerçek? Aşağıdaki Şevket Süreyya Aydemir’in yazdığı kitap ‘Suyu Arayan Adam’dan bir alıntı; Birinci Dünya Savaşı’nda, Doğu Cephesi’nde, yedek subay olarak askerlere ders vermekte; ilk derste peygamberin adını, yaşadığı yeri, hayatta olup olmadığını, dinlerinin adını vs sorup cevap alamamıştır, devam eder:
  “İlk ders beni şaşırtmıştı. Bu sınıf, o zamanki (...)


  99 yıl önce ÇILGIN TÜRKLER BÜYÜK TAARUZDA.

  99 yıl önce ÇILGIN TÜRKLER BÜYÜK TAARUZDA.


  29 Ağustos 2021, yazan Engin

  26 AĞUSTOS, 1922 99 yıl önce ÇILGIN TÜRKLER BÜYÜK TAARUZDA.
  Emperyalistlere (sömürgecilere) karşı kazanılmış dünyanın ilk anti EMPERYALİST SAVAŞI olan, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK liderliğindeki TÜRK KURTULUŞ savaşının zafer günü, 30 AĞUSTOS Zafer bayramımızın 99. yıl dönümü kutlu ve daimi olsun.
  30 Ağustos Zaferi ile ilgili olarak Atatürk’ün yakın arkadaşı Falih Rıfkı’dan bir alıntı,
  “Neyimiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi (...)