Çarşamba 8 Aralık 2021
Ana sayfa | Türkçe

YEZİDİLERDEN TERÖRİSTLERE HARAÇ DAYAĞI!..

Salı 26 Mayıs 2009Yazan: Nail Amudi

İran, Irak, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yürütülen operasyonlar sonucunda köşeye sıkışan terör örgütü PKK’nın, finans krizini aşmak için “bağış”, “vergilendirme”, “gerillaya yardım” adı altında haraç toplama faaliyetlerine Kürtlerin yanı sıra, Yezidilerin de tepki göstermesi, PKK’lı teröristler ile Yezidiler’i karşı karşıya getirdi.

Teröristlerin, Belçika’da yaşayan Yezidiler’den haraç istedikleri, ancak bu talebin kabul görmemesi üzerine, dernekte bulunan Yezidiler’e hakaret eden PKK’lı teröristlerin feci şekilde dövüldükleri kaydedildi.

Yıllarca PKK tarafından sömürülen ve ezilen Yezidiler tarafından Belçika’da oluşturulan “Mala Ezidiyan Li Belçika” isimli oluşum tarafından “Uluslararası Kamuoyuna: PKK Haracına ve Şiddetine Karşı Birlikte Mücadele” başlığıyla yayınlanan ve Belçikalı yetkililerin yanı sıra, uluslararası kuruluşlara iletilen basın açıklamasında, yıllarca PKK baskısına boyun eğerek, örgüte ve uzantısı derneklere haraç vermek zorunda bırakılan Yezidilerin, PKK tarafından örgütün çıkarları doğrultusunda kullanıldıkları belirtilerek, “Yezidilerin haklarını savunuyormuş gibi görünen PKK’nın, aslında en büyük Yezidi düşmanı olduğuna” dikkat çekildi.

Yezidiler tarafından yapılan basın açıklamasında, PKK baskısına boyun eğmeyen Yezidilerin ise, “ajan, hain, Kürt düşmanı” ilan edildikleri, dövüldükleri, hatta çocuklarının kaçırıldığı vurgulanarak, ancak PKK’nın bütün baskı ve tehditlerine rağmen Belçika’da yaşayan Yezidilerin, dört yıl önce bir araya gelerek Belçika’da “Mala Ezidiya” derneğini kurdukları kaydedildi.

Yezidiler’in, dernek kurmak suretiyle, PKK’nın gerçek niyetini kamuoyuna anlatmalarından rahatsız olan örgütün, son bir yıl içerisinde Yezidilere yönelik baskılarını daha da artırdığı, önce tehdit yoluyla Derneği Yezidilerin elinden almak istediği, başarılı olamayınca da derneğin kapatılması için şiddet dahil, her türlü yöntemi denediği, dernek yöneticilerini ve üyelerine yönelik şiddet uygulamalarını yoğunlaştırdığı, hatta “dernekte uyuşturucu satıldığı, yasa dışı yollardan gelen kaçakların barındırıldığı” şeklinde Belçika güvenlik birimlerine asılsız ihbarlarda bulunduğu vurgulandı.

Basın açıklamasında, PKK’nın Yezidilere yönelik şiddet uygulamalarından örneklere de yer verildi.

17 Ekim 2007 tarihlerinde Yezidi derneğini basan PKK’lıların, dernek yöneticilerini fena şekilde dövdükleri ve hastanelik ettikleri, derneğin kasasındaki paralara el koyarak, binadaki malzemeleri çaldıkları veya kullanılamaz hale getirdikleri kaydedildi.

Sadece Yezidi derneğini basmakla yetinmeyen PKK çetesinin, dernek yöneticisi ve üyelerinin işyerlerine giderek haraç istediklerine yer verilen basın açıklamasında, “22 Aralık 2007 tarihinde Dernek üyesi Yezidi H.A.’nın işyerine giden PKK’lıların, yüklü miktarda haraç istedikleri, ancak H.A.’nın ‘Daha önce varımı yoğumu sizlere verdim. Elimde bir tek bu işyeri kaldı. Buradan kazandığımla ancak ailemin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum’ diyerek, parası olmadığını söylemesi üzerine, demir çubuklarla dövülerek ağır yaralandığı, dükkanının da yakılarak tahrip edildiği belirtildi.

Saldırı sonrasında bir grup Dernek yöneticisinin, PKK Belçika sorumlusu Murat adlı şahısla görüşmeye gittikleri, görüşmede Murat adlı PKK sorumlusunun; “Evet biz dövdük. Tipi hoşumuza gitmediği için dövdük. Daha bu bir şey değil. Tipini beğenmediklerimizi dövmekle kalmayacağız, kadın ve çocuklarınızı da elinizden alacağız. Var mı bir diyeceğiniz? Derneği elinizle bize teslim edin. Yoksa sonuçlarına katlanırsınız” diyerek, Yezidileri tehdit ettikleri ortaya çıktı.

PKK’nın şiddet uygulamalarının Yezidileri yıldıramayacağını, dernek etrafında birleşen Yezidiler’i yok etmeye yönelik her türlü yöntemi deneyen mafyaya karşı sonuna kadar direneceklerini belirten Yezidiler’in, basın açıklamasının sonunda, uluslararası kamuoyuna ve Kürtlere seslenilerek, şöyle deniliyor; “Yezidiler’i yıllarca çıkarları doğrultusunda kullanan PKK’nın, uyguladığı haksız ve insanlık dışı şiddet kabul edilemez. PKK şiddeti mağduru Yezidilerin feryadını duyun!.. Rusya, Ermenistan ve Gürcistan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere, uluslararası topluma PKK vahşetine karşı acil yardım çağrısında bulunuyoruz.”

Ne kadar kazandığınızı sormadan, ne kadar haraç vereceğinizi söyleyenler, veremeyenleri öldürenler, kız çocuklarını kaçırıp tecavüz edenler veya örgüt kamplarına devşirenler, “yardım”, “bağış” adı altında topladıkları paraları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Zübeyir Aydar, Duran Kalkan’ın İsviçre’deki banka hesaplarına aktaranlar, örgüt yönetiminin dogmalarının dışındaki söylemleri dile getiren Kürtleri (şiddet karşıtlarını) silahla sindirmeye, katletmeye çalışanlar, ne kadar insancıl ve demokrat olabilirler ki?..

Nail Amudi
[email protected]

À lire aussi