EURTRY:

Ana sayfa > Türkçe > PKK’dan DTP’li baskana süikast girisimi

PKK’dan DTP’li baskana süikast girisimi


Ecrit par Helin Demir, 2007-07-06 16:19:15


PKK’da işi biten veya örgüt yönetiminin koyduğu katı kurallara harfiyen uymakta eksik kalanlar, bir yandan kendi arkadaşları tarafından canice katledilirken, diğer yandan PKK’yı kabul etmek istemeyen çeşitli siyasi kişilikler de, örgütün saldırılarına maruz kalıyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap Belediye Başkanı Faik Dursun’un makam aracının geçtiği yol üzerinde bombalı paket bulundu. Güvenlik güçlerinin paketi imha etmesi sonucu meydana gelen patlamanın etkisiyle caddede çukur oluşurken, çevredeki binaların camları kırıldı. Belediye Başkanı Dursun, olayın kendisine yönelik bir suikast girişimi olduğunu, daha önceden de örgütten tehditler aldığını vurguladı.

DTP’li Belediye Başkanı Faik Dursun da, PKK’nın hedef listesindeydi ve kendisine bombalı tuzak kuruldu. Sabah 08.30’da Belediye Binası’na gitmek üzere makam aracına binen Faik Dursun’u arayan bir vatandaş, makam aracının geçeceği Kumtik Caddesi üzerinde şüpheli bir paket bulunduğunu haber verdi. Dursun’un, güvenlik güçlerini araması üzerine, suikast önlenirken, Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada; imha edilen paketin, roket mermisi tuzaklı, parça tesirli düzenek olduğu belirtildi.(Gündem, 4 Temmuz 2007)

Beytüşşebap Belediye Meclisi’nin, “PKK’yı anımsattığı” gerekçesiyle kabul etmediği sokak ve mahalle isimleri, örgütü suikast düzenlemeye kadar götürdü. PKK her zamanki taktiğini uyguladı ve kendi düşüncesinden olmayanları, cinayet potasına alarak, eylemini gerçekleştirdi.

PKK’nın, yaygın propagandasına rağmen uğruna savaştığını iddia ettiği insanları kazanamadığı görülüyor. Neden kazanamadığı konusunda sağlıklı bir analiz yapmak yerine zora başvuruyor, onları kaçırıyor, eşyalaştırıyor, kırıldıklarında atıyor ve yenilerini devşiriyor.

İnsan hakları, özgürlük ve demokrasi ilkelerini her vesileyle dilden düşürmeyen ve özellikle Avrupa’ya yönelik propagandayı etkili biçimde kullanan PKK, acaba bu gerçekler karşısında hangi mantıklı açıklamayı yapabilecek?

Mot-clé :
Parti de la société démocratique (DTP) PKK
Site planı | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2019 | Mentions légales PageRank