EURTRY:

Ana sayfa > Türkçe > DTP, SOKAK TERÖRÜNE DEĞİL, SANDIKTA DEMOKRASİYE (...)

DTP, SOKAK TERÖRÜNE DEĞİL, SANDIKTA DEMOKRASİYE SARILMALI!..


Ecrit par Nail AMUDI, 2009-05-26 10:31:34


DTP’li yöneticiler PKK’yla ilişkilerini resmen kesmedikçe, terörü kınamadıkça, teröristi, “kurtuluş savaşçısı” diye alkışlamaktan vazgeçmedikçe, Abdullah Öcalan’ı “milli şef” olarak sunmayı bırakmadıkça sandıktan çıkamayacaklarını artık anlamak zorundalar.
Bugüne değin ortaya sürdükleri kimi savların, birer ikişer yok olduğunu gördükçe, öfkeden ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Hatta her türlü provokasyona başvurarak, dün Meclis’te yaptıkları gibi, resmi dilin, yani Türkçe’nin dışında başka bir dilde konuşmanın yasak olduğu Meclis kürsüsünden Kürtçe konuşarak Anayasa’yı ihlal etmekten ve oy pahasına toplumu germekten bile çekinmiyorlar.

TRT’nin Kürtçe yayına başlaması ve ROJ TV’nin bu yayınlar sonucunda yüzde 65’e varan oranda izleyici yitirmesi, terörün beline inen önemli bir darbeydi.

Öte yandan, YÖK’ün, Kürt Enstitüsü açma girişimlerini başlatması, iyice kimyasını bozdu PKK’nın ve yandaşlarının. İnsanların çocuklarına Kürtçe ad vermelerini, Kürtçeyi özgürce konuşabilmelerini, şarkı türkü söylemelerini, Kürtçe tiyatro izlemelerini şaşkınlıkla izliyorlar artık. Bunları besleyen bataklıklar birer birer kurutuluyor. Onun için Tunceli’ye TOKİ girsin istemiyorlar... Onun için Diyarbakır’da, Mardin’de, Van’da, Batman’da, Mersin’de, İstanbul’da, Adana’da sokaklarda terör estiriyorlar, çocukları istismar etmekten geri durmuyorlar.

Demokrasilerde, siyasi partilerin yasallığını belirleyen temel ölçüt, bir terör örgütüyle hiçbir ilintisinin bulunmamasıdır. İspanya, terör örgütü ETA ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle Batasuna, Bask Komünist Partisi (PCTV) ve Bask Milliyetçi Partisi’ni (ANV) kapattı ve bu kararlar Avrupa ülkeleri tarafından en küçük bir itiraz görmedi.

Öte yandan DTP’de siyaset yapmanın maliyetini herkes biliyor. Ama hiçbir neden, bu milletvekillerinin halkı tahrik ederek sokaklara dökmesini, Anayasayı ihlal etmesini mazur gösteremez. Partilerin görevi, terör örgütünün hedef aldığı kitleyi savunmakken, DTP’li siyasetçiler onları PKK hesabına tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Şiddetin çözüm olamayacağını defalarca ifade ettim ve bir kez daha yineliyorum; barış ve demokratikleşme sürecinin kalıcı olabilmesi için Kürtlerin, örgüt veya birey olarak, şiddeti ve hele hele sivillere karşı kullanılan şiddeti gündemlerinden çıkarmaları gerektiğine inanıyorum.
PKK, devletin demokratikleşme alanındaki açılımlarından büyük rahatsızlık duymaktadır. Bölgenin kalkınmasına yönelik açılımlar ve olumlu gelişmeler nedeniyle PKK, halk desteğini kaybetmeye başladığını görmüş ve bu olumlu gelişmeleri durdurmak ve yavaşlatmak için tekrar şiddete başvurmuştur. Varlığı ve yaşam kaynağı şiddet olan PKK, yok olmamak ve marjinalleşmekten kurtulabilmek için sokak terörüne sarılmıştır.

Geçen hafta bazı şehirlerde yaşanan sokak terörü, sorunların çözümüne değil, çözümsüzlüğüne hizmet etmektedir. Çocukları sokağa sürerek, sekiz on araba yakarak, baskıyla, silah zoruyla kepenkleri indirterek, bile bile Anayasayı ihlal ederek toplumu gererek hiçbir sonuç alınamaz. Eğer bunlarla sonuç alınacağını düşünen, buna inanan varsa, ya saftır, ya da tahmin edemeyeceğimiz kadar kötü provokatördür. Kimse, böyle pespaye yöntemlerle sonuç alabileceğini sanmasın.

Açıkça ifade ediyorum, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşların gururunu kıracak, öfkesini artıracak kışkırtmalarla sonuç alamazsınız. İşte o yüzden Ahmet Türk’ün Meclis’teki son eylemi kafamı karıştırdı ve kendi kendime sordum. Ben bugüne kadar Ahmet Türk’ü hep yapıcı bir insan olarak gördüm. Acaba ben mi çok saftım, yoksa o mu çok iyi takiye yapıyordu?

Başta DTP’li yöneticiler olmak üzere, Türkiye’de yaşayan sağduyu sahibi herkes artık çok iyi bilmelidir ki, Kürtlerin refahı, kültürel hakları, eğitimi, demokratik hakları PKK’nın umurunda değildir.
Peki, DTP’nin umurunda mı?.. Yazık ki ne yazık!...

Nail Amudi
[email protected]

Mot-clé :
Site planı | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2019 | Mentions légales PageRank