EURTRY:

Ana sayfa > Türkçe > PKK’nin seçimlerdeki piyonlari

PKK’nin seçimlerdeki piyonlari


Ecrit par Helin Demir, 2007-07-04 17:18:08


Bugünlerde Türkiye’nin gündemini meşgul eden en önemli konu seçimler. Bağımsız milletvekilliği meselesi de tabi ki önemli. Herhangi bir siyasi partiye güvenmeyen, hiçbir siyasi partinin kendisini temsil etmediğini düşünen her vatandaş, milletvekili ya da yerel seçimlerde adaylığını koyabilir, kendisi için halktan oy isteyebilir. Hiçbir siyasi partiye güvenmeyen halk da, kendisini daha iyi temsil edeceğini düşündüğü bağımsız adaya oy verir, Parlamentoya gönderir.

Bakın “Türk Solu” dergisinin yazarlarından Kuzey Fırat, bu konuda neler düşünüyor; “22 Temmuz’da yapılacak genel seçimlerde, bağımsız adaylık farklı bir anlam ifade ediyor. PKK’nın bu seçimlerde taktiği, bağımsız milletvekilliği yolu ile Meclis’e girmek. Geçen seçimlerde yapılan ittifakla barajı aşamayan PKK, şimdi bu yöntemle Meclis içine taşınmaya çalışıyor.

Bağımsız adaylar arasında adı geçen Baskın Oran gibi DTP’nin önceden desteklediği fakat daha sonra vazgeçtiği kimi adayların durumu, üzerinde durulması gereken bir nokta. Baskın Oran ilk başta İstanbul 2. bölgeden DTP’nin desteklediği aday olarak duyurulmuş, ancak daha sonra DTP, Baskın Oran’ın yerine Abdullah Öcalan’ın avukatı Doğan Erbaş’ı aday göstermişti. Baskın Oran yaşadığı şoka rağmen adaylıktan çekilmedi ve hala Meclis’e girme mücadelesi vermektedir. PKK Baskın Oran ismini tabanına kabul ettiremediği için daha doğrusu ırksal olarak kendilerinden olmadığı için, aday olmasını kabul etmemiştir. Baskın Oran’ın kendisini, ‘Meclis’e bağımsız girecek Türk profesör’ olarak tanıtması bile kendisine tam olarak güvenilmemesi için yeterli olmuştur.

Kürt kökenli olmayanların aday gösterilme şansı bulunmamasına rağmen, bu konuda bazı istisnai durumlara da rastlanıyor. Diyarbakır’dan aday gösterilen ve bağımsız aday sıralamasında 4. sırada bulunan Akın Birdal, en can alıcı örnek.

Birdal; ‘Kürt halkının siyasi iradesi Öcalan…’ gibi ifadeler kullandığından, Diyarbakır’dan aday gösterilmesi uygun görülmüştür.

DTP’ nin desteklediği ÖDP’nin Genel Başkanı Ufuk Uras ve EMEP’in Genel Başkanı Levent Tüzel gibi kimi adayların durumu da biraz Baskın Oran’a benzemektedir. Bu iki parti de PKK’ın kuyruğuna takılıp Kürtçülük yapan, kimi zaman onları onlardan daha fazla savunan politikalar izlemektedirler. Sıradan bir vatandaş çevrilip sorulduğunda, ya bu partileri tanımayacak ya da tanıyorsa ikisinin de DTP’den çok farklı olmadığını belirtecektir.

ÖDP açısından durum normal değildir. Her yerde seçimlere parti olarak katılırken partinin Genel Başkanı, bağımsız aday olarak seçime girmektedir. EMEP, bağımsız politikası olmayan, PKK’nın kuyruğunda Kürtçülükten nemalanmaya çalışan ama ortada PKK varken hiçbir büyüme şansı olmayan bir siyasi partidir. İşin ilginç yanı bir çok militanı PKK tarafından öldürülen, doğu illerinden PKK’nın sildiği bir harekettir.

O zaman PKK’yı haraç toplamakla, devrimcileri katletmekle suçlayan EMEP’liler şimdi PKK’lıların kucağında Meclis’e girmeye çalışmaktadırlar. Tarihine devrimci diye adlandırdıkları arkadaşlarının davalarına bu derece ihanet eden başka bir örgüt yoktur herhalde. Şimdi PKK’nın kanatları altında sığınarak katledilen arkadaşlarının davalarını sürdürmektedirler.”

DTP’nin bağımsız adaylarla Meclis’e girmesini demokrasi mücadelesi gören, faydalı bulan içimizdeki iyi niyetli insanlar daha fazla düşünmek zorundadır. Bölücülerin Meclis’e girmesi Türkiye’ye kan ve gözyaşından başka bir şey kazandırmayacaktır.

Mot-clé :
Site planı | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2019 | Mentions légales PageRank